Tradiční region
Podnikatel, zakladatel budoucí TATRY KOPŘIVNICE. Nejprve měl dílnu ve stodole svého bratra na Fojtství. Postupně však výrobu rozšiřoval a nakonec se stal továrníkem zabývajícím se od roku 1881 i výrobou železničních vagónů. Bod zlomu v jeho podnikání nastal na počátku 90. let 19. století, kdy mu reprezentant vídeňského bankovního kapitálu David von Gutmann doporučil, aby přeměnil svou továrnu na akciovou společnost. Samotný fakt, že v čele firmy budou stát lidé, kteří nebyli u jejího zrodu a její výrobě nerozumějí, byl pro Šustalu tak nepřijatelný, že nečekaně zemřel na zástavu srdce. Nedožil se tak okamžiku, kdy se jeho firma – na počátku 20. let minulého století přejmenovaná na Tatru – stala jednou z nejslavnějších automobilek v Čechách. V roce 1897 vyrobila „Präsident“, první automobil ve střední Evropě.
Perníkový cukrářský výrobek s medem a tajnou směsí koření. Receptura je chráněna a výrobek mohou vyrábět a prodávat jenom obyvatelé Štramberku, kteří vlastní licenci. Mezi výrobci se vede spor, jestli jsou lepší „uši“ lité do formy, nebo „uši“ válené.
Čokoládové doutníky „Freudova neřest“ se poprvé objevily na trhu při příležitosti 150. výročí narození Sigmunda Freuda, tohoto významného rodáka z Příbora, který je miloval. Kandované ovoce je naložené do pepře nebo čili koření a zalité do čokolády ve formách doutníků, ty nejsou pálivé, mají jen pikantní až tabákovou chuť. A proč „Freudova neřest“? Freud kouřil vášnivě doutníky a nepřestal ani při onemocnění rakovinou hrtanu, na kterou také zemřel.
V období kolem roku 1980 existovala v Příboře likérka produkující hořké likéry. Jeden ze starých receptů této likérky se dochoval a dnes je opět v prodeji pod názvem „Příborská freudovka“. Freudovka proto, že podle ústních pramenů byl jedním z prvních degustátorů starý pan Jákob Freud. Tato lihovina je složena z macerátu ze směsi 10 bylin, vody, jemného rafinovaného lihu a rafinovaného cukru.
Věci tak rozdílné, jako jsou automobily Tatra, originální špičková keramika, kachle, umělecká litina a smalt či řemenářské výrobky a biče mají společného jmenovatele. Je jím um a invence lidí z...
Nejstarší památky lidové lašské kultury jsou většinou ze dřeva, neboť celý lašský kraj dřevem přímo oplýval. Na Lašsku se tedy stavěly celé vesnice i s kostelem ze dřeva. Snad jen fojtství se svými...