cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Zámecký areál Žirovnice, expozice perleťářství v pivovaru, Žirovnice
  • Expozice betlémů, muzeum Vysočiny, pobočka Třešť
  • Modrotisk, Olešnice
  • Hrnčřské trhy v Kunštátě na náměstí (16.-17.9. 2017)
Muzeum knoflíkářství a perleťářství
Expozice knoflíkářství je rozsáhle prezentována v několika prostorných místnostech budovy pivovaru. Navštívíte Podmořský svět, v němž se loví lastury a ulity, z jejichž perleťových schránek se dělají knoflíky, šperky a ozdobné předměty.

Malý sál s mořskou a říční perletí, nejstaršími perleťářskými stroji a figurínou Žampacha zahrnuje ukázky různých druhů perleti, z nichž se dělají knoflíky, šperky a ozdobné předměty. V expozici jsou také stroje, které užívali perleťáři ve druhé polovině 19. století: šlapací soustruh, kamenný brus na nářadí, šlapací dírkovačka a soudky na leštění knoflíků.

Dále vás čeká sál s perleťářskými stroji a výrobky z první poloviny 20. století. Před první světovou válkou, v roce 1910 bylo v Žirovnici 60 dílen, v nichž pracovalo více než 600 perleťářů, drobná domácká výroba byla také v okolních obcích. Perleťáři vyráběli nejen knoflíky různých tvarů, velikostí a různé výzdoby, ale i šperky a galanterní zboží. Na perleťových šálkách dokázali vyrýt plastické vzory, vyřezat z lastur figury, umně sestavenými intarziemi zdobit šperkovnice, hodiny, psací soupravy, pouzdra na cigarety nebo pudřenky.

Poslední je sál věnovaný perleťovým šperkům, galanterním a ozdobným předmětům a jejich výrobcům. Po druhé světové válce byla působnost Společenstva soustružníků perleti v Žirovnici rozšířena na celé Čechy. V roce 1946 se žirovničtí perleťáři zúčastnili veletrhu v holandském Utrechtu, kde vystavili 59 exponátů. Kromě vzorků knoflíků také perleťové šperky a galanterní předměty, například psací soupravu z perleti za 12 000 Kčs. V expozici je seznam takřka stovky žirovnických perleťářských dílen a továren z let 1941–1949. Je zde mapa města, na níž jsou dílny a továrny vyznačeny.
Po komunistickém převratu v roce 1948 byly perleťářské továrny a dílny znárodněny do národního podniku Koh-i-noor, výroba perleťových knoflíků. Na začátku 90. let vznikl z národního podniku Knoflíkářský průmysl Žirovnice, s. p., který byl v roce 1994 transformován na akciovou společnost. K tradiční výrobě patří výroba knoflíků a bižuterie z přírodní perleti (Tahita, Trocas, Iriska, Macassar), výroba knoflíků z paroží, kostí, dřeva, kokosu a coroza (pochází z pecek slonovníku, druhu jihoamerických palem v Kolumbii a Ekvádoru) a výroba knoflíků z umělých hmot.

Betlemářství v Třešti
Expozice věnovaná betlémům a betlemářství je v Muzeu Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť. Ve sbírce se nacházejí nejstarší papírové betlémy, tvorby řezbářů z 19. a 20. století i současné ztvárnění.

Modrotisk Danzinger v Olešnici na Moravě
Tato modrotisková dílna se datuje v Olešnici na Moravě již od roku 1816. Jedná se o jeden z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna. K tomuto se používá původní dřevěné ruční formy, následovně se barví v barvě indigo. Tuto technologii výroby provádí v dílně beze změn od roku 1849. Tajemství barvířství rodiny však sahá až do 16. století. Modrotisková dílna v Olešnici nabízí prohlídku poslední původní dílny v ČR s výkladem a ukázkou výroby. Součástí expozice je prodejna s kompletním sortimentem výrobků. Z modrotisku vyrábí více než 90 druhů výrobků a asi 100 vzorů metráže včetně fjertochů. Velmi oblíbená činnost zákazníků je možnost výroby vlastního modrotisku.

Hrnčířský jarmark v Kunštátu
V roce 1993 byla obnovena tradice hrnčířských jarmarků, které se konají každoročně třetí víkend v září. Tento druhý největší hrnčířský jarmark v republice se koná na náměstí Krále Jiřího v Kunštátu. Kromě tuzemských keramiků ze všech koutů republiky se zde představují už i zahraniční hosté, např. ze Slovenska, Polska či Maďarska. Návštěvníci zde mají možnost vidět hrnčíře nejen při práci, ale sami si tvoření na hrnčířském kruhu vyzkoušet. Zároveň si mohou vybrat z nepřeberného množství tvarů a glazur na užitkové i dekorativní keramice.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci