cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Kamenický Šenov - Sklárna Jílek
  • Kamenický Šenov - Preciosa
  • Kamenický Šenov - Sklářské muzeum
  • Sklářství – výroba s tradicí, Nový Bor
  • Sklářské domy v Novém Boru
  • Mezinárodní sklářské sympozium, Sklářské muzeum Nový Bor 1.-4.10.2015
  • Sklářské muzeum Nový Bor
  • Sklářský atelier AJETO v Lindavě u Nového Boru
  • Sklářství – bývalá manufaktura na výrobu zrcadel Wellnitzer Spiegelfabrik
  • Svojkov - Repliky historického skla – Jiří Haidl a Josef Tichý
Navštivte novoborské Sklářské muzeum mapující tradici sklářství v Jizerských horách, které bylo založeno již v roce 1893. Nenechte si ujít možnost zhlédnout výrobu skla na vlastní oči ve sklářském atelieru AJETO v nedaleké Lindavě. Sklářské muzeum naleznete také v dalším vyhlášeném městě se staletou sklářskou tradicí – v Kamenickém Šenově. I zde se můžete vydat na exkurzi přímo do výroby: umožňuje to sklárna Jílek v Kamenickém Šenově. Své putování za sklářskou tradicí pak můžete zakončit při exkurzi ve výrobě replik historického skla ve Svojkově.

Sklářské muzeum Nový Bor
Toto muzeum, mapující tradici sklářství v Jizerských horách, bylo založeno již v roce 1893. Většina tehdejších exponátů pocházela z rukou sklářských mistrů, kteří se snažili vyhovět tehdejším odlišným požadavkům zahraničních kupců, především z Německa a Polska. Sbírka se postupem času rozrůstala, nabývala na kvalitě a počet exponátů se zvyšoval zejména díky zájmu výrobních a exportních domů a ve 30. letech 20. století prostřednictvím sklářských soutěží pořádaných muzeem. V roce 2013 otevřelo muzeum novou stálou expozici. Nová expozice je rozdělena podle časového rozmezí od období baroka až po současnost. Největší prostor je vyčleněn pro malované sklo, které se vyrábělo pomocí speciální zušlechťovací techniky, jež je pro město Nový Bor příznačná. V muzeu se můžete těšit i na sbírku secesně malovaného skla, která je pro výjimečně vysoké množství vystavovaných exponátů unikátní i ve světovém měřítku. V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii nebo odbornou literaturu věnující se sklářství.

Mezinárodní sklářské symposium 1.-4.10.2015
Nový Bor je také místem světově ojedinělého setkávání sklářských umělců. Jednou za tři roky se totiž do tohoto malého severočeského města sjedou přední designéři, výtvarníci a skláři z celého světa na prestižní Mezinárodní sklářské sympozium, a to v takovém počtu jako nikde jinde na světě.

Sklářský atelier AJETO v Lindavě u Nového Boru
V tomto ateliéru vznikají unikátní výtvory. Zdejší skleněná krása putuje i za hranice naší země, těší se s ní dokonce i královna Alžběta II. nebo třeba Mick Jagger. Sklárna AJETO spolupracuje i se světově proslulým designerem Bořkem Šípkem (spoluzakladatel firmy). Všichni zájemci se mohou potěšit i pohledem na práci mistrů sklářů, celá dílna je totiž uzpůsobena tomu, aby návštěvník mohl být jen s malým odstupem přítomen veškerému dění. A ve vedlejší krčmě se dokonce můžete zapojit přímo a vyfoukat si svůj vlastní výtvor.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov
Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole, nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla. Ke stálé expozici patří kolekce historizujících křišťálových ověskových lustrů a vrstvených svítidel, jejichž výroba v této oblasti sahá do roku 1724. Muzeum nabízí návštěvníkům kromě prohlídky stálé expozice také krátkodobé výstavy z historie a současného sklářského umění. Od roku 1996 zde vzniká unikátní soubor z prací účastníků Mezinárodních sympozií rytého skla. K mimořádným exponátům náleží skleněná židle vyrobená kamenickošenovskou firmou Eliase Palmeho v posledním desetiletí 19. století pro palác maharadži v Hyderabadu v Indii. V prostorách muzea se nachází prodejna, kde si návštěvníci mohou zakoupit upomínkové předměty a publikace.

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově
Tato sklárna pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Pro výrobu křišťálového a opálového skla dali Antonín Jílek a Franz Vetter v roce 1905 postavit sklárnu proti výpravní budově Dolního nádraží v severní části města. Specialitou sklárny bylo černé burelové sklo a skla tmavých barev. Po odchodu Franze Vettera se stal novým společníkem jeho bratr Václav Jílek a od roku 1919 nesla sklárna nový název Bří Jílkové. Od roku 1935 začala sklárna svá skla zušlechťovat a spolupracovat s profesory pražské uměleckoprůmyslové školy, např. s Josefem Drahoňovským. Po válce se stala součástí podniku Crystalex v Novém Boru a v roce 1993 ji odkoupili potomci původních majitelů. Po této privatizaci byla sklárna rekonstruována. Firma pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla do rotačních i nerotačních forem i skla hutně tvarovaného bez forem. Zabývá se tradiční malosériovou výrobou skla z olovnatých i bezolovnatých sklovin, zušlechtěného malováním, rytím, broušením i pískováním. Zvláštními komoditami jsou sklo hutně tvarované, vitráže a sklo pro architekturu. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou ve firemní prodejně v areálu sklárny zakoupit vybrané výrobky.

Firma Preciosa – lustry
V Kamenickém Šenově vyrábí lustry z broušeného křišťálového skla. Firma neumožňuje exkurze pro širokou veřejnost, pouze jednou ročně organizuje Den otevřených dveří v rámci Mezinárodního sklářského sympozia IGS. Při říjnovém dnu otevřených dveří je možno zakoupit v prostoru firmy drobné skleněné výrobky od výrobců bižuterie a skleněných figurek z partnerských závodů Preciosy, a. s., z Jablonce n. Nisou.

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově
Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Můžete spatřit, jak nově ožívají tradiční sklářské postupy, nebo přímo historické číše a poháry králů a velmožů. Při prohlídce můžete navštívit také malou galerii replik a získat informace o nalezených a zmapovaných nalezištích středověkých sklářských hutí z oblasti Lužických hor a Česko-saského Švýcarska. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o zhlédnutí tradičního sklářského díla.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci