• Zvuky regionu
  • Broušení drahých kamenů v Českém Ráji
cs
Výběr jazyka

Tradiční region

Český ráj a Pojizeří

Český ráj a Pojizeří je romantický kraj, ve kterém se snoubí rozmanitost přírodních krás s bohatou historií. Avšak až středověk mu přinesl věhlas – zlatá horečka, spojená s výskytem drahých kamenů a příchodem hledačů, brusičů a rytců, daly vzniknout zářivé tradici šperkařství. Hluboko v lesích Železného Brodu a Turnova byly v 17. století roztroušeny malé sklárny, které vyráběly vitrum silvestre, takzvané lesní duté sklo, dodnes skláři vyrábějí jejich kopie. Na svých cestách jistě nepřehlédnete unikátní lidové roubené stavby, které vaše smysly okouzlí.
Každý region má nejen své tradice, ale také osobnosti, které se tam narodily, žily, pobývaly a inspirovaly se místními unikáty. Region do jejich života otiskl nesmazatelnou stopu a oni do regionu zase tu svou.

Jiří Urban

Významný český šperkař z Turnova, v roce 2011 mu byla udělena Cena města Turnov. Pan Urban proslul především jako šperkařský výtvarník, návrhář a tvůrce v oblasti moderního šperku. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří kopie korunovačních klenotů, stejně tak i královských císařských korun. V roce 2010 dokončil jedno ze svých nejvýznamnějších děl. Dlouhých 14 měsíců pracoval na kopii císařské koruny Svaté říše římské. K jeho největším úspěchům patří tvorba prestižních šperků pro některé významné zahraniční osobnosti, např. pro britskou královnu Alžbětu II. nebo papeže Jana Pavla II.

Petr Šťastný

Jeden z nejuznávanějších šperkařů a brusičů na Turnovsku. V roce 1991 založil v Turnově firmu, jež se broušením šperkových kamenů zabývá. Věnuje se převážně broušení přírodních kamenů všech druhů.

Vychutnat si tradice znamená užít si je opravdu všemi smysly. Díky místním kulinářským specialitám, tradičním postupům a surovinám si můžete region skutečně ochutnat. Každá oblast je jedinečná nejen krajinou, řemesly, tradicemi, zvyky, ale také kuchyní. Sejkory vám nikdy nenabídnou na jižní Moravě a frgály neumí upéct žádný ze severočeských pekařů. Nechte vaše smysly plout po nezaměnitelných vůních a chutích místní kuchyně a užívejte si to.
Tradiční kulinářské speciality a speciality české kuchyně můžete ochutnat v restauracích Czech Specials:
CzechSpecials logo
  • Restaurace U Dělové koule 1866, Jičín
  • Restaurant Farma Ptýrov, Mnichovo Hradiště
  • Potrefená husa, Mladá Boleslav
  • Hotel Galatea, Kosmonosy – Mladá Boleslav

Vysocké kysané zelí

Proslulá odrůda hlávkového zelí z města Vysoké nad Jizerou a z oblasti pomezí Krkonoš a Jizerských hor. Výraznou charakteristikou červeného vysockého zelí je špičatá hlava a jeho vysoká křehkost. Zelí je velmi náchylné k poškození, a proto se s ním musí zacházet velmi opatrně. Jeho hlavní předností je vynikající chuť. Červené vysocké kysané zelí obsahuje obrovské množství vitamínu C, provitamin A, velké množství železa, selen a mnoho vitaminu B12. Do kysaného vysockého zelí se nepřidává žádná voda, šťáva během kvašení tak pochází pouze ze zelí.

Frncochaté knedlíky s chundelkou

Knedlíky polité rozpuštěným máslem s dušeným zelím.

Vysocké bobky

Tradiční regionální pečivo, jež chuťově připomíná perník.

Češovská pálenka, Češov

Místní pálenka vyhlášená pro svoji kvalitu a zpracování pomocí nejmodernějších technologií. Vyrábí se z různých druhů ovoce – třešní, višní, hrušek, hroznového vína a rybízu.

Tato slova neuslyšíte nikde jinde. Užijte si zvukomalebnost, jedinečnost a originalitu tradičních českých nářečí.

Nářeší v Českém ráji a Pojizeří

Prauda, cejtit, růžej, kosťej, mužoj, stavíme sněhuláci, kupujou, prosej, zpívaj.

Mapa Českých tradic