cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Rybníkářství a rybářská tradice Rybářské muzeum Vodňany
  • Rybníkářství a rybářská tradice Střední rybářská škola
  • Putim
  • Středověký vodní mlýn v Hoslovicích
  • Rybníkářství a rybářská tradice Blatná
Svou cestu po Prácheňsku můžete začít v Rybářském muzeu ve Vodňanech, prezentujícím slavnou rybníkářskou minulost oblasti. Na informačních tabulích se můžete seznámit se starší historií města, s rybníkářstvím a mlynářstvím. Nechybí tu ani informace o rybářském studiu a výzkumnictví, které doplňují ukázky učebnic a učebních pomůcek (modely vodních staveb, rybářského náčiní, lihové a suché preparáty ryb) Střední rybářské školy, která dodnes sídlí ve Vodňanech, a knihy z významné odborné knihovny Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického.

Cestu můžete spojit s Rybářskými slavnostmi v Blatné, které se konají čtvrtou sobotu v červnu. Je zde možnost ochutnat rybí speciality včetně kapra po blatensku. Rybářské slavnosti jsou plné gastronomického programu (ochutnávky rybích specialit, prodej rybích výrobků), ukázek a prodeje okrasných ryb, nechybí tradiční řemeslný jarmark a bohaté občerstvení. Nebo počkejte na podzim a zúčastněte se každoročních výlovů rybníků. Nejslavnějším rybníkem je asi ten Putimský, příp. Buzický. Výlovy se konají na rybníku Labuť, dále na rybnících Buzickém a Velkorojickém. Výlov rybníku Labuť probíhá tradičně na konci října, návštěvníci si mohou zakoupit grilované ryby a další pochutiny. Dobrou náladu podpoří dechová hudba a tradiční součástí je také starodávné pasování na rybáře. Výlov na Buzickém rybníku probíhá rovněž na konci října a program je podobný výlovu na rybníku Labuť. Výlov na rybníku Velkorojickém se koná o trochu dříve, jeho termín je obvykle o víkendu kolem 10. října.

Abyste si dotvořili úplný obrázek o využití vody na Prácheňsku, určitě nevynechejte středověký vodní mlýn v Hoslovicích, nejvýznamnější památku dokládající mlynářství v jižních Čechách. Jde o nejstarší dochovaný vodní mlýn v Čechách, první písemná zmínka o něm pochází z roku 1352.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci