cs
Výběr jazyka

Navštívíte tato místa

  • Babiččino údolí, Ratibořice
  • Staré Bělidlo, Ratibořice
  • Areál Barunčiny školy, Česká Skalice
Staré bělidlo
Ke Starému bělidlu se dostanete pohodlnou procházkou z České Skalice po červené turistické značce (cca 3,5 km). Autobusem se dostanete k zámku Ratibořice a pak po červené značce nebo naučné trase pěšky ke Starému bělidlu. Je to romantická dřevěná chaloupka s tradiční šindelovou střechou. Postavil ji v roce 1797 mlynář Antonín Ludr. K chalupě patří ještě další stavení o dvou místnostech. Mlynář Ludr prodal v roce 1842 chalupu, mlýn a bělidlo náchodské vrchnosti. Vedle bělidla byla postavena ještě panská prádelna. Božena Němcová umístila právě na Staré bělidlo hlavní děj knihy Babička. Proto bylo Staré bělidlo po roce 1945 doplněno o lidový nábytek a zařízení dle vyprávění románu. Další úpravy byly provedeny při natáčení filmu Babička od režiséra Moskalyka. Panklovi však na Starém bělidle ve skutečnosti nikdy nebydleli. Němcová však v chaloupce prožila v roce 1844 krásné prázdniny se svými dětmi. Své vzpomínky na dětství později umístila právě do chaloupky v blízkosti splavu, kterou v současnosti nazýváme Starým bělidlem.

Ludrův nebo též Panský mlýn
Jednopatrová kamenná budova, největší část celé stavby tvoří mlýnice, která zabírá přízemí a horní patro. V patře je pak byt mlynáře a šalanda, kde sedávali mleči. Ludrův mlýn je neodmyslitelně spjat s knihou Babička. V roce 1773 ho vyženil děd Mančinky, postavy z Babičky. Mančinka byla v reálném životě starší kamarádkou malé Barunky Panklové. Ludrův mlýn nabízí expozici, která představuje tradiční mlynářovo obydlí v období 19. století. Prohlédnete si lidový nábytek a předměty denní potřeby. V expozici jsou instalovány postavičky veselých vodníků. Na dvorku je občerstvení. Za vodním náhonem v přilehlé budově Ludrova mlýna se nachází zrekonstruovaný vodní mandl, který je technickou památkou z 19. století. V mandlu je umístěna expozice s technickým zázemím, mandl je funkční a návštěvníci si mohou prohlédnout též přilehlou výstavu o plátenictví. Poznejte, jak fungoval v polovině 19. století opravdový mandl.

Sousoší Babička s dětmi je umístěno na konci aleje, která vede k Ludrovu mlýnu a patří k nejkrásnějším českým pomníkům. Jeho autorem je akademický sochař Otto Gutfreund, architektonické řešení navrhl architekt Pavel Janák. Sousoší znázorňuje Babičku s dětmi. Děti se vrací z návštěvy mlýna, Barunka, Adélka, Jeník a Vilém při procházce hledají na nebi své hvězdy, babička jim říká, že každý má svou hvězdu, že lidé bohem vyvolení mají hvězdy krásné a lidé jako Viktorka mají hvězdy zakalené. Viktorčin splav je romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem. Starý dřevěný splav není původní, již několikrát změnil svou podobu. První změna byla provedena při stavbě rozsáhlého zavodňovacího systému pro ratibořické louky v první polovině 19. století. Další změna byla provedena v letech 1874 a 1875. K dalším úpravám došlo při regulaci řeky Úpy ve 20. století. Proto, když režisér Moskalyk natáčel scény s Viktorkou pro film Babička, obložil celý splav dřevěnou kulatinou nařezanou z velkých stromů, aby místo mělo atmosféru dětství Boženy Němcové. Právě zde hodila své děťátko do řeky Úpy šílená Viktorka a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky.
Nezapomeňte navštívit sbírky Muzea Boženy Němcové v České Skalici, které mapují její život a dílo. Je tu také roubená Barunčina škola. Zde se děti mohou dozvědět a podívat se, jak se dříve ve škole učilo. Muzeum i Barunčina škola pořádá také oblíbené kulturní akce, nejznámější jsou Jiřinkové slavnosti v muzeu a adventní trhy v Barunčině škole.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci