Navštívíte tato místa
- Kostel sv. Kateřiny ve Štramberku-Tamovicích
- Kostel sv. Archanděla Michaela v Řepišti
- Kostel Všech svatých v Sedlištích u Frýdku-Místku
- Zástavba lidové dřevěné architektury těšínského typu, Komorní Lhotka
Výchozím bodem trasy za poznáním lašské lidové architektury je historické město Štramberk, kde se v místní části Tamovice nachází dřevěný kostel sv. Kateřiny ze 14. století, který má některé původní architektonické prvky – gotický oblouk, okno s kružbami a lomený portál bočního vchodu. Poblíž se nachází součást staré křížové cesty.
Odtud se vypravíte na severovýchod k Frýdku-Místku, cílem je však kostel sv. Archanděla Michaela v Řepišti z roku 1652, jenž je ovlivněn přestavbami z první poloviny 20. století. Dále pokračujeme ke kapli sv. Kříže v Hájku u Lískovce. Kaple byla zvětšena do dnešní podoby v roce 1834 a celá je postavena ze širokých desek. Před vchodem ji doplňují sochy Panny Marie a Spasitele, umístěné po stranách kamenného schodiště, které klesá ke studni. Odtud se trasa stáčí na jih do Sedlišť u Frýdku-Místku, kde stojí kostel Všech Svatých, velmi kvalitní jednolodní roubená stavba z roku 1624. Je ukázkovým dokladem slezského lidového stavitelství.
Následuje malý trek na vrchol Prašivá s kostelem sv. Antonína Paduánského. Ten byl postaven roku 1640 hrabětem Jiřím z Oppersdorfu jako dík za záchranu před rozzuřeným jelenem.
Cesta za dřevěnou architekturou končí v obci Komorní Lhotka, kde lze zhlédnout pěknou a zachovalou zástavbu lidové dřevěné architektury těšínského typu z 18. století.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci