Navštívíte tato místa
- Léčebné lázně Bludov
- Karlova Studánka v Jeseníkách
- Dřevěné lázeňské domy v Karlově Studánce
- Priessnitzovy léčebné lázně, Jeseník
- Balneopark v Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku
- Den dřeva a pramenů Jeseník (místo konání)
Jeseníky jsou nejen hornatým krajem s krásnou přírodou plnou lesů, ale také oblastí, jež je velmi bohatá na lázeňská místa a minerální prameny – sirovodíkové minerální prameny ve Velkých Losinách či Bludově, hydrouhličitano-vápenaté kyselky v Karlově Studánce. Lze se napít i z pramenů uhličitých kyselek a nachází se tu také několik radioaktivních pramenů. Jednoduše kraj, který přímo vybízí k ozdravným pobytům a výletům.
Cestu nejlépe začněte přímo ve městě Jeseníku, konkrétně návštěvou Priessnitzových léčebných lázní, které leží ve svahu nejvýchodnějšího výběžku Rychlebských hor, asi 2 km od města ve výšce 620 m. n. m. Jejich areál, citlivě zasazený do krajiny, tvoří dominantu širokého okolí a je odtud jedinečný výhled na celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Jsou zde mimořádně příznivé klimatické podmínky; ze tří stran, ze severu, západu a jihu je chrání vysoké hřebeny hor, pouze směrem na východ je údolí otevřeno do polských rovin. Zdejší mikroklima je velmi vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva. Lázně lze navštívit kdykoliv během roku, ale pokud se rozhodnete pro květen, můžete v rámci zahájení lázeňské sezóny zažít Den dřeva a pramenů, který navazuje na starou tradici Vincenze Priessnitze na svazích pod Studničním vrchem. Součástí léčby totiž bývalo i štípání a řezání dřeva a kosení luk.
Jistě byste neměli opomenout ani návštěvu Balneoparku v Priessnitzových léčebných lázních, který navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem. Je koncipován jako „vodní zahrada“, kterou protéká potok s vybudovanou soustavou zastavení sloužících k hydroterapii a relaxaci. Najdete v něm Priessnitzovy přírodní lázně horních a dolních končetin, Priessnitzovu koupel nohou s akupresurou, Priessnitzovu lavičku, střiky, sprchu či terasy pro odpočinek i cvičení.
Vaše cesta po Jeseníkách bude určitě ochuzena, pokud vynecháte návštěvu horských lázní Karlova Studánka, které se dostaly do žebříčku 46 míst světa, jež v roce 2013 doporučil navštívit list The New York Times. První zmínky o léčivých pramenech jsou již z počátku 18. století, hlavním přírodním léčivým zdrojem je přírodní, středně mineralizovaná voda hydrogenuhličitého-vápenatého typu se zvýšeným obsahem kyseliny křemičité. Prameny jsou využívány k uhličitým koupelím a pitné kúře, dále pak k plynovým koupelím s využitím zřídelního plynu. Čisté horské lesnaté prostředí je zdrojem léčivého klimatu s účinky příznivými pro dýchací ústrojí s podporou obranyschopnosti organismu při dýchání a léčbě alergických a astmatických nemocí. Traduje se, že v Karlově Studánce je nejčistší vzduch ve střední Evropě. Je jen jeden způsob, jak to zjistit – navštívit toto kouzelné místo.
Jesenický lázeňský trojúhelník dopňují lázně Bludov nedaleko Šumperka, které se nacházejí v prostředí půvabného lesoparku. Využívají podhorského klimatu Jeseníků a místního přírodního zdroje, sirného termálního pramene. Úlevu zde můžete nalézt, trpíte-li poruchami kloubů, páteře a šlach. V nabídce jsou i rehabilitační a rekondiční pobyty. Zdejší teplé prameny využívali již v 16. století pánové ze Žerotína.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci