Navštívíte tato místa
- Lašské muzeum v Šustalově vile, Kopřivnice
- Kopřivnická majolika, Lašské muzeum Kopřivnice
- Technické muzeum Tatra v Kopřivnici
- Výroba automobilů - Tatra Kopřivnice
- Zpracování kůži, řemenářství, výroba bičů - „Kožane město“, Metylovice
Jako první se zastavte v městě Kopřivnice a dojděte se podívat do Lašského muzea. Uvidíte zde jednak expozici věnovanou výrobci automobilů Tatra Kopřivnice a počátkům kočárové výroby v regionu, a také expozici věnovanou tradiční kopřivnické majolice.
Technické muzeum Tatra v Kopřivnici nabízí nápaditě vystavenou sbírku 60 modelů slavné značky Tatra především osobních a nákladních automobilů ze všech vývojových etap firmy. Sbírku obohacují unikáty jako např. akrobatický dvojplošník Tatra 131, zavěšený vysoko nad hlavami návštěvníků, první automobil Präsident, vyrobený v roce 1897, unikátní aerosaně V 855 z roku 1942, vyrobené pro německou armádu, Tatraplan T 600, který byl předán darem sovětskému vůdci Stalinovi, Tatra 805 cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, železniční drezína a mnohé další. Jsou zde rovněž vystavena vojenská vozidla, hasičské vozy a závodní auta. Výstava je doplněna dobovými materiály, modely exponátů, konstruktérskými návrhy a raritami. Zvláštní exponát je vystaven před muzeem: železniční vůz Slovenská strela, elegantní unikát z roku 1936. Slovenská strela se stala symbolem technické dokonalosti a vyspělosti tatrováckých tvůrců a jejich spolupracovníků. V červenci 2010 se stal železniční vůz Slovenská strela národní kulturní památkou.
Pokud chcete vidět počátky místní kočárové výroby, zajděte do Lašského muzea v Šustalově vile v Kopřivnici. Právě zde v roce 1850 začal Ignác Šustala, fojtův syn, s výrobou prvních bryček a kočárů. Ve stejném muzeu pak najdete i expozici věnovanou kopřivnické majolice, což je keramika s bílou glazurou, na které jsou namalovány rostlinné motivy, lidské postavy a zvířata, hlavně ptáci a jeleni, často i cechovní symboly, to všechno v barvách vysokého ohně – sytě modré, žluté, zelené a okrové. Jejich podstatným rysem je malovaná kytička, v níž převládá velká červená růže a žlutý tulipán s oranžovými okraji nad drobnými kvítky modré barvy a hojnou zelení listů. Expozice čítá přes 300 artefaktů vyráběných v letech 1830–1890: talíře, misky, šálky, džbány, pohárky zvané becherky a výrobky z období zdobené umělecké majoliky (1885–1890).
V zimní zahradě (sala terena) se nachází ukázka z výroby kachlů a zdobení na kamna z produkce někdejší kopřivnické továrny na hliněné zboží. Samotná zdobená majoliková kamna v tzv. staroměstském stylu jsou rozestavěna v různých částech muzea. Tato dosud nejobsáhlejší expozice věnovaná kopřivnické „Kachlovce“ zahrnuje i formy na výrobu zdobených nádob a kachlů.
Další zastávkou na této trase řemesel je Frýdlant nad Ostravicí a jeho městské muzeum. V něm je instalována expozice Výroba umělecké litiny a smaltu. Frýdlant nad Ostravicí má totiž dlouholetou tradici ve výrobě umělecké litiny a smaltu, jednalo se především o různé drobné dekorativní a užitkové předměty, jako byly kalamáře, krucifixy a podobně. S produkcí železáren v regionu úzce souviselo smaltérství.Původně se jednalo o smaltování různých hrnců a váziček, v novější době na tutotradici navázal smalt umělecký. Jeho výrazem je pořádání každoročních sympozií Frýdlantský umělecký smalt, výsledky práce výtvarníků jsou pak prezentovány v Galerii smaltu a litiny. V Sedlištích se pak nachází hřbitov s ojedinělou sbírkoulitinových náhrobků.
Aby byl váš obrázek o regionu a jeho řemeslech úplný, navštivte obec Metylovice.V obci Metylovice bylo v prostorách bývalé řemenářské dílny otevřeno obecní muzeum se stálou expozicí „Kožane město“, dokumentující slavnou historii řemenářství, vydělávání kůží a výroby proslulého metylovického biče, známého po celé Evropě. V expozici jsou představeny zejména výrobní postupy a svébytná práce i život řemenářů z Metylovic.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci