Jejich majestátní zvuk vás zarazí do křesla a první tajemné tóny vás okamžitě ohromí. Varany jsou jedním z nejsilnějších hudebních nástrojů a Krnov je městem, kde tento skvost vzniká bezmála 150 let.
Zakladatel firmy Franz Rieger byl známý v celém Slezsku jako varhanář výjimečných kvalit. S bratrem Ottou založili v roce 1873 dílnu. Ve stejném roce postavili první varhany, nazvané Opus 1, pro Světovou výstavu ve Vídni. Nástroj vyvolal velkou pozornost a v roce 1878 bratři Riegerové postavili další velký nástroj, tentokrát pro Světovou výstavu v Paříži. Pařížská výstava přinesla firmě kromě uznání i mnoho zahraničních zakázek a tím umožnila vybudování varhanářské továrny v Krnově. Již od počátku se firma stala významnou varhanářskou továrnou v rámci Rakouska-Uherska a jednou z nejdůležitějších a nejznámějších v celé Evropě. V roce 1880 císař František Josef I. vyznamenal Otto Riegera Rytířským křížem a továrně byl propůjčen titul „c. a k. dvorní dodavatel“. Papež Lev XIII. jmenoval Otto Riegera rytířem „Řádu Božího hrobu“. V tomto prvním období v letech 1873–1903 bylo v Krnově postaveno přes 1 000 opusů a počet zaměstnanců se pohyboval okolo 70. Bylo to období velkého rozkvětu firmy – varhany se stavěly v Norsku, Anglii, Španělsku, Turecku, Palestině, Portugalsku, Dánsku, Německu. Výrobky bratří Riegerů putovaly i do tak vzdálených zemí, jako jsou Argentina či Mexiko.
Tradice výroby varhan je v Krnově dodnes a v roce 2013 firma např. dokončila zakázku pro koncertní sál a kulturní centrum města Jinan v Číně (Jinan Capital Culture and Arts Center & Music Concert Hall). Úspěch může znít třeba jako varhany, jeďte se zaposlouchat do Krnova.
Odkaz na Kudy z nudy