Někde zřizují muzea a jinde svoje tradice zkrátka žijí. Chcete-li vidět tradiční zvyky nebo oslavu skutečně živé, tak navštivte Hanou – region, který v České republice nemá obdobu.
„Sečeni lúke“
Ve Velkém Týnci na kopci zvaném Hradisko se každý rok v květnu společně sečou obecní louky. Zní to jako obyčejná věc, ale netradiční počin v rámci projektu „Oživení lidových tradic na Hané“ je s takovýmito nápady fenoménem. Cílem je dostat folklorní aktivity z jevišť kulturních stánků a z festivalových pódií do přírody, kde lidová píseň přirozeně vznikala při každodenní práci. Ti, kdo jednou přijeli, jezdí zas. Nezapomenutelná atmosféra ranního sečení na „magickém“ kopci Hradisku a spontánní páteční zábava jsou totiž nepopsatelným zážitkem.
Hanácká “svajba”
Po vdavkách se jelo z kostela na žebřinovém voze taženém šestispřežím, tak prý jezdíval jen olomoucký knížepán a hanácká nevěsta. Opulentní oslava lásky pod taktovkou bohatství, přepychu a kapičky furiantství, to je hanácká svatba ve své plné kráse. Nevěsta byla oblečená do svátečního kroje a na hlavě měla pantlék – pokrývka hlavy nevěsty a jejích družiček, vyrobená z lepenky a bohatě zdobená, zakončená červenými stuhami, které sahaly až do pasu. A bez házení nevěstě nebo svatebního stromu se neobešla žádná hanácká svatba.
Slavení „matiček“
„Matičky“ jsou podle tradice dvě přibližně dvacetiletá děvčata, která vyjdou o Bílé sobotě večer z Bělkovic k večerní slavnosti zmrtvýchvstání Páně do dolanského kostela pro sochu Krista a korouhvičku. Jdou bez průvodu (bez hudby) s ostatními věřícími ve zvláštním starohanáckém kroji. Následujícího dne jde velkolepý průvod, s „matičkami“ v čele, za doprovodu muziky zpět do Dolan, aby doprovodil sochu na mši svatou. Slavnost „matiček“ zakončuje v pondělí velikonoční velká zpívaná mše. Oděv „matiček“ na bílou sobotu naznačoval přechod z doby postní a zimní do doby velikonoční – jarní a byl jednoduchý, kdežto oděv „matiček“ v neděli velikonoční je mnohem nádhernější a slavnostnější, čímž symbolicky ohlašuje radostnou dobu velikonoční a nastávající dobu letní. Tato velikonoční tradice se zachovává dodnes v Bělkovicích a Bohuňovicích (u Olomouce).
Jízda králů
Ve vaší paměti již navždy zůstane úchvatná vzpomínka na krále, který nemá korunu a ještě ani nedospěl v muže a přesto je král. Se svým doprovodem jede vesnicí na koni oblečen do ženských šatů tiše s růží v ústech a na vás dýchá atmosféra tajemná jako tato tradice sama. Objevte jízdu králů, fenomenální moravskou slavnost, která je právem součástí světového dědictví UNESCO. Na Hané můžete jízdu králů vidět například v Doloplazech, Chropyni a v Kojetíně.
Odkaz na Kudy z nudy