cs
Výběr jazyka

Něžná romantika lázní Luhačovice

Vincentka, Aloiska, Ottovka, pramen Dr. Šťastného nebo sv. Josefa. Každou hodinu zde vyvěrá na povrch 15 000 litrů minerální vody, kvůli které proudí do Luhačovic řada návštěvníků z celého světa. Luhačovické prameny jsou totiž považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě.

Historie pramenů sahá do 17. století. Luhačovice jsou lázeňským městem, jehož architekturu výrazně ovlivnil slovenský architekt a etnograf Dušan Jurkovič. Na počátku 20. století se rozhodl pro vytvoření zcela unikátního souboru staveb ve stylu lidové secese. V letech 1902–1914 tak svými stavbami zásadně ovlivnil vzhled jednotlivých budov i celé urbanistické rozložení luhačovických lázní. Luhačovice aspirují na zařazení na seznam světového dědictví UNESCO v rámci dobrovolného svazku obcí s názvem „České lázně – salony Evropy“.

Stavby Dušana Jurkoviče v městské památkové zóně v Luhačovicích:
Jurkovičův dům – jedna z prvních staveb, kterou Jurkovič v Luhačovicích vytvořil. V roce 1902 provedl základní přestavbu „Janova domu“ z 18. století. Tyto dvě staré budovy spojil do jednoho celku, nastavil je o další patro a podkroví. Celou budovu vně i uvnitř doplnil pestrobarevnou malbou. Na začátku 20. století tak byl dům nazýván barevnou pohádkou, v současné době je dominantou a místními i turisty je považován za nejkrásnější stavbu v Luhačovicích.
Chaloupka – Dušan Jurkovič provedl v roce 1902 rekonstrukci kuchyňského domu, kterou přetvořil v obytnou vilku stojící v lesnatém svahu nad Janovým domem. Vilka byla poté překřtěna a začalo se ji tak říkat Chaloupka. Zděné přízemí architekt zkombinoval se srubovou dřevěnou nadstavbou s balkóny. Chaloupka je opravdu nádhernou stavbou u místních obyvatel často vyhledávanou při procházkách, která nyní slouží jako ubytování pro místní i turisty.
Vila Jestřabí - Byla postavena v roce 1903 podle Jurkovičových projektů. Šlo tehdy o zcela novou stavbu. Vila, jejímiž hlavními architektonickými rysy jsou příčně rozvinutá křídla po stranách, byla navržená téměř symetricky. Nyní slouží jako luxusní lázeňský hotel.
Vodoléčebný ústav zbudoval Jurkovič v roce 1909 z tehdejšího Jestřabského mlýna. Při přestavbě se snažil nezasahovat do podstaty existující stavby a výrazně její ráz nenarušovat. Tehdejší mlýn měl kamenné přízemí a poschodí bylo zbudováno ze sušených cihel.
Sluneční lázně jsou další Jurkovičovou významnou stavbou, byly dokončeny v roce 1903. Skládají se ze vstupní budovy a otevřených kabinek s bílými plachtovými závěsy, které Jurkovič umístil po stranách bazénu. Vstupní objekt a šatny v areálu jsou památkově chráněny. Dnes plovárna již neplní svůj původní účel a je momentálně bez celoročního využití, pouze v letních měsících se zde konají prohlídky.
Odkaz na Kudy z nudy

Příběhy k tradici

Zatím nejsou vloženy žádné příběhy. Buďte první a vložte váš příběh k této tradici.

Zobrazit další příběhy
Přidat vlastní příběh

Přidejte příběh

Velikost fotografie nesmí být vyšší než 1MB.
=
Abychom mohli ověřit, že jste skutečně člověk, prosíme o napsání výsledku zobrazeného příkladu.
Už máte tradice v kapse?
Stáhněte si naši mobilní aplikaci